انجمن آزمایش و مواد آمریکایی (ASTM) اصطلاح ترموول را به عنوان “یک لوله بازکننده انتهایی بسته که برای قرار دادن عنصر سنجش دما طراحی شده است ، وسایلی برای اتصال محکم فشار به رگ فراهم می کند.ترموول لوله های توخالی است که در یک انتها بسته شده و در انتهای دیگر پیچیده شده است. آنها بطور دائم در لوله ها ، مخازن یا مخزن ها قرار می گیرند تا پروانه های اندازه گیری دما برای اندازه گیری دمای محتویات داخل لوله قرار گیرند. همچنین محوطه ای است که برای محافظت از پروب سنسور دما (RTD یا ترموکوپل) از قرار گرفتن در معرض مواد خطرناک یا محیط های شدید استفاده می شود. جنس: ساخته شده از سهام نوارهای فرفورژه / لوله ها ، ترمووئل ها در فولاد کربن (A105 ، SS304 ، SS304L ، SS310 ، SS316 ، SS316L ، SS446 ، SS410, SS317 ، SS317L ، SS321 ، Monel ، Hastelloy ، Titanium ، Tantalum) ، نیکل و غیره موجود است .انتخاب مواد ترموول بستگی به شرایط فرآیند مانند مایعات خورنده اندازه گیری دارد. برای کاربردهای کم فشار و دما ممکن است از تفلون استفاده شود.

اجزای اصلی یک ترموول

ترموول

(Bore Diameter (B:

این قطر داخلی ترموول است.

(Bore Depth (S):

Total length of the bore

(Insertion length (U)

طول غوطه وری ترموول اغلب به طول “U” گفته می شود که اندازه گیری ترموول از پایین اتصال فرآیند به قسمت بالای ترموول است.

اتصالات فرآیند:

این روشی است که یک ترموول در آن وارد شده و به یک فرآیند با اشاره به اتصال عنصر وصل می شود. محبوب ترین ها اتصالات نخ ، جوش سوکت و اتصالات فلنج هستند.

Shank Construction:

این قسمت غوطه وری در ساخت و ساز است. اکثریت تحت سه دسته قرار می گیرند: مستقیم ، پله ای یا متراکم.

ترموول

  • ساق مستقیم به همان اندازه در تمام طول غوطه وری است. برای اهداف کلی ، در جایی که استحکام اضافی لازم نباشد ، از ساقه راست یا ساقه استفاده می شود.
  • ساقه پله قطر بیرونی بزرگتر در انتهای طول غوطه وری در بعضی از برنامه ها برای زمان پاسخ سریعتر دارد.

  • نسخه مخروط به تدریج در طول غوطه وری کاهش می یابد. ترموول های مخلوط شده برای استفاده در سرعت های بالا و در صورت نیاز به مقاومت بیشتر طراحی شده اند. توجه ویژه ای به اثرات لرزش ناشی از سیال عبور از ترمولاسیون می شود.

(۶. Lagging Extension Length (T:

پسوند تاخیری که معمولاً به آن “T” گفته می شود در قسمت سرد اتصال فرآیند واقع شده است و معمولاً یک ضخامت طول سجاف است.

(۷. Base diameter Dimension (Q:

این ابعاد بیرونی شاخه ترمووئل است و متراکم ترین قسمت است زیرا سطح خارجی در معرض مواد خطرناک فرایند است.

(۸. Tip Thickness (E:

ضخامت قسمت پایین ترمولا

(۹. Tip Diameter (V:

ترموول یا دیامتر

انواع ترمووئل

Threaded Thermowells

اینها در لوله های کوچکتر برای اندازه گیری دمای مایعات غیر خورنده استفاده می شوند ، ترمولاژ به داخل لوله پیچ می شود.

ترموول

ترموول فلنج

ترموول فلنج دارای انتهای بالایی فلنج است که با استفاده از پیچ و مهره به لوله وصل می شود. ترموول دارای یقه فلنج است که به یک فلنج اتصال وصل می شود. در صورت نیاز به تعویض یا حذف مکرر از این نوع ترمولاژها استفاده می شود. ترموول های فلنج برای کاربردهای درجه حرارت بالا استفاده می شوند.

Welded thermowell

ترموول جوش داده شده به طور مستقیم در خط لوله جوش داده می شود. با ترمولاژ در لوله جوش داده می شود و برای اتصالات دائمی استفاده می شود.

Probe length for Thermowells

نوک سنسور باید کف ترمووئل را لمس کند. سنسور دما مانند دماسنج ، ترموکوپل یا RTD در قسمت انتهایی باز ترمولا قرار داده شده و معمولاً دارای بار فنری است تا اطمینان حاصل شود که نوک خارجی سنسور دما از نظر فلز با نوک در داخل ترمولاژ در تماس است. تناسب سنسور باید تا حد ممکن محکم باشد تا باعث کاهش ترشح حلقوی شود زیرا هوا به عنوان عایق عمل می کند. هیچ روش استاندارد برای انتخاب طول کاوشگر با توجه به ترموول ها وجود ندارد. ترموول در استانداردهای مختلف با طول های مختلف موجود است ، پروب های حسگر مانند دماسنج ، RTD ، ترموکوبل نیز در ابعاد مختلف موجود است. باید با توجه به ترموول ، طول کاوش مناسب را انتخاب کرد. به عنوان مثال ، موارد خاصی وجود دارد که طول کاوشگر کمتر از ترموکوپل است ، روغن با دمای جوش زیاد را می توان برای انتقال حرارت به کاوشگر در ترموژل قرار داد. در اندازه گیری های دارای اولویت پایین است. این صرفاً به کاربرد اندازه گیری بستگی دارد. در مورد دیگر ، اگر کاوشگر خیلی طولانی باشد ، خارج از ترمووئل ساقه می شود و خسارت وارد می کند.